ДОБИТНИЦИ НА „ЗЛАТЕН БУВ“
11. ФФФ

ДОБИТНИЦИ НА „ЗЛАТЕН БУВ“ 11. ФФФ
https://youtu.be/oel-NKf3zQk   Вчеравечер во Кинотеката на С. Македонија на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 11. Филозофски Филмски Фестивал. Во Официјалната селекција на долгометражни филмови, стручното жири во состав Џон О‘Меларка (John Ó Maoilearca) – професор на Катедрата за критички и историски студии на Универзитетот Кингстон во Велика Британија и член на редакцијата на списанието Film-Philosophy, Снежана Младеновска Анѓелков (м-р по уметности од областа на филмската и телевизиската монтажа и наградуван... Read More

Доделување на наградите ЗЛАТЕН БУВ

Доделување на наградите ЗЛАТЕН БУВ

Доделување на наградите ЗЛАТЕН БУВ и „ХАОТИЧНАТА АНА“ од Ревијалната програма за крај на 11. Филозофски филмски фестивал Вечерва, во 20:30 часот, свечено ќе биде одбележан крајот на 11. Филозофски филмски фестивал со традиционалното доделување на наградите „ЗЛАТЕН БУВ“. За наградите, како од публиката, така и од жирито, во конкуренција беа 26 филмови: 5 во Официјалната селекција на долгометражни филмови и 21 во Официјалната селекција на краткометражни филмови.  Стручното жири во состав: Џон О‘Меларка (John…

Read More

Ден 7 –
БЕТИ БЛУ, АТЛАНТИДА и ВДИШИ-ИЗДИШИ

Ден 7 – БЕТИ БЛУ, АТЛАНТИДА и ВДИШИ-ИЗДИШИ

Францускиот филмски класик БЕТИ БЛУ, АТЛАНТИДА и ВДИШИ-ИЗДИШИ од Селекцијата на долгометражни филмови, ден пред затворањето на Филозофскиот филмски фестивал Оваа среда, на програмата на 11. Филозофски филмски фестивал публиката ќе има последна можност да ги погледне долгометражните филмови од официјалната селекција – најдобриот филм на „Хоризонти“ во Венеција „АТЛАНТИДА“ (Atlantis)  и добитникот на Гранд При од жирито во Шангај „ВДИШИ- ИЗДИШИ“ (Inhale-Exhale). Вечерта во 17 часот ќе ја отвори „АТЛАНТИДА“ на украинскиот режисер Валентин…

Read More

Ден 6 – ЕВА, ПРОБЛЕМОТ СО ПРИРОДАТА и ЅИД

Ден 6 – ЕВА, ПРОБЛЕМОТ СО ПРИРОДАТА и ЅИД

   Продолжуваат проекциите на квалитетни филмски остварувања во рамки на 11.Филозофски филмски фестивал. Почнувајќи од 17 часот, публиката, по втор пат ќе може да погледне два филма од Официјалната селекција на долгометражни филмови. ПРОБЛЕМОТ СО ПРИРОДАТА / THE TROUBLE WITH NATURE (2020) на режисерот Илум Јакоби, е филм во којшто се пренесува љубовта, почитта и посветеноста кон природата на авторот. Јакоби кој и самиот е планинар и алпинист, ја сместува приказната во 18-тиот век, во…

Read More

Ден 5 – Втора вечер на краткометражни филмови

Ден 5 – Втора вечер на краткометражни филмови

Со стартот на седмицата, Филозофскиот филмски фестивал полека влегува во втората половина од своето 11-то издание. Публиката, вечерва од 18 часот ќе има уште една шанса репризно да ги погледне студентските краткометражни филмови на рускиот режисер Андреј Тарковски, во соработка со Амбасадата на Руската федерација во Скопје, Кинотеката на С. Македонија и Меѓународниот Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“. Во кинотечната сала во Кинотеката ќе биде прикажан првиот филм на Тарковски од филмската академија во Москва,…

Read More

Ден 4 –
Прва вечер на краткометражни филмови

Ден 4 – Прва вечер на краткометражни филмови

АВИВА, ПРОБЛЕМОТ СО ПРИРОДАТА и Првата вечер од Официјалната селекција на  краткометражни филмови вечерва на Филозофскиот филмски фестивал Филозофскиот филмски фестивал продолжува со засилено темпо и денеска. Филмската вечер се отвора во 17 часот со втората проекција на АВИВА, најновиот филм на израелско-американскиот режисер Боаз Јакин. Филмот кој магазинот Rollingstone едноставно ќе го опише како „Сексуално исцеление, танц по танц” вклучува егзалтирачки танцови сцени и двајца протагонисти играни од четворица различни актери. Ова е последна…

Read More

Ден 3 – „ЅИД“ и „АВИВА“ од долгометражната селекција

Ден 3 – „ЅИД“ и „АВИВА“ од долгометражната селекција

„ЅИД“ и „АВИВА“ од долгометражната селекција и, за прв пат на големото платно, студентските филмови на Тарковски вечерва на Филозофскиот филмски фестивал Богата филмска и едукативна програма и на третиот ден од 11. Филозофски филмски фестивал во Кинотеката. 17 часот е терминот резервиран за проекцијата на „ЅИД“ (WYCIECZKA, 2019) во режија на Бартош Груџиецки (Bartosz Grudziecki). Филмот кој е дел од официјалната селекција на долгометражни филмови беше номиниран за највисоката награда на Софискиот филмски фестивал…

Read More

Ден 2 – „Атлантида“, „Вдиши-Издиши“ и македонскиот „КЕИФ“

Ден 2 – „Атлантида“, „Вдиши-Издиши“ и македонскиот „КЕИФ“

Најдобриот филм на „Хоризонти“ во Венеција „АТЛАНТИДА“, добитникот на Гранд При од жирито во Шангај „ВДИШИ- ИЗДИШИ“ и македонскиот документарец „КЕИФ“ со проф. д-р Ристо Солунчев на 2-от ден од Филозофскиот филмски фестивал. Вчера вечер, во Кинотеката на С. Македонија свечено беше отворен 11-тиот Филозофски филмски фестивал. Неповолните временски услови не беа пречка да се задржи љубопитноста кај вљубениците на филмот коишто во голем број присуствуваа на првиот ден од Главната програма. Иако најавен за…

Read More

Отворање на
11. ФФФ

Отворање на 11. ФФФ

Вечерва се отвора 11-тиот Филозофски филмски фестивал – прв филмски фестивал годинава со проекции на големото платно во Кинотека. Со џез концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм ТОЛПАТА (THE CROWD) вечерва стартува 11-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал. Годинава, за разлика од лани, хибридниот фестивал почнува со мини- концерт во дворот на Кинотеката на С. Македонија, односно во летното кино „Мирно лето“. Вљубениците на добриот звук ќе имаат можност, од 20…

Read More

Меѓународна конференција „Филозофија и филм“

Меѓународна конференција „Филозофија и филм“

ко-организирана од Филозофскиот филмски фестивал и Филозофското друштво на Македонија, Филозофскиот факултет при УКИМ и Факултетот за драмски уметности Zoom линк за следење на Конференцијата во живо: https://zoom.us/j/97935375281?pwd=NWlOZWhsdEtwVE1MUjkxQ1QwWHBTZz09 Passcode: pff2021   FIRST SESSION moderator: Jasna Koteska   09h00 Conference Opening Ana DISHLIESKA MITOVA (Director of PFF) Jasmina POPOVSKA (Institute of Philosophy, Faculty of Philosophy – Skopje) Mimi TANEVSKA SRBINOVSKA (Dean of the Faculty of Dramatic Arts – Skopje)   09h15 Film Philosophy as a Problem Keynote speaker:…

Read More
1 2 3 4 5 8